Saturday, April 18, 2009

4th Grade Planning

Wow! Suddenly it's spring! It snowed last week after a teaser spring peek, and now the weather has turned and winter is finally over. I had a flu bug to celebrate, and sent Avery off for a sleepover for a couple nights with his best friend. Which gave me time to cuddle and read stories and stay in my nightgown with the little ones, as well as lots of time to do my favorite school activity- plan for the coming year. Yay! It's such a perfect spring thing to do- review what's worked and not during the current school year, plan out the schedule and supplies for the next year, think about special projects, start making all of those lists. I usually end up with an order list of thousands of dollars that gets whittled down to some puny fraction of the original, but it's all fun, and if I've done a good job USING those supplies next school year will be fun for Avery and for me.
So... in case you're dying to know, this is what I've got so far:
Language Arts ($133.00)
Handwriting http://www.writingwizard.longcountdown.com/handwriting_practice_worksheet_maker.html
Reading McGuffey Eclectic Readers set $47.95
Grammar Word Play $11.75; Didax Editing Skills grades 5-6 $9.50
Writing Writing Strands 3 $16.75; Evaluating Writing (WS) $17.99; Penpal; Journal
Spelling McGuffey Progressive Speller $10.50
Poetry (taught as a main lesson block) Poetry All around Me $16.95
Mathematics ($208.00)
Lab work Mathematics Made Meaningful wooden $35.95; Cuisenaire rod track $3.25; Puzzlers
Skill development Key to… complete series with keys $138.50; Calculus by and for Young People CD-ROM with worksheets $29.75; MEP math curriculum
Science ($228.00)
Nature Nature journal; stories; newspaper; Tom Brown’s Field Guide to Nature and Survival for Children $14.00
Spectrum Complete Book of Science g3-4 $10.50; Complete Book of Science g5-6 $ 10.50; Math Science Nucleus
Lab work Thames and Kosmos “Milestones in Science” lab kit $58.36; Home Science Adventures Kits (microscopics/light/birds/insects/astronomy/magnetism) $134.00
Zoology (taught in 4 main lesson blocks) ($83.00)
The Human Being and the Animal World $6.95
Mammals: We are NOT getting a dog or a cat, a horse or a rabbit- don't even ask!
Reptiles: Minn of the Mississippi (HCH); maybe a chameleon? Do they have the same e-coli risks as turtles?
Amphibians: Planet Frog habitat $21.95
Birds: Home Science Adventures-birds; Seabird (HCH)
Fish: perhaps we'll attempt goldfish or a beta
Insects: Butterfly Pavilion $29.99; Home Science Adventures-insects
Arachnids: Savage Spiders kit $12.00; maybe a hermit crab habitat
Mollusks: Slimy Slugs kit $12.00
Health/Anatomy ($63.00)

331/2" human skeleton model $62.99; How We Work; The Human Body
Vikings (taught in two block lessons)($52.00)
The Norse Stories and Their Significance $13.95; D’Aulaire’s Book of Norse Myths $19.95; Children of Odin: Northern Myths $7.75; Eric the Red and Leif the Lucky $5.25; Sword Song $4.99
United States History ($156.00)
Spectrum Geography grade 5 USA $6.95; The American Story $34.95; Landmark History of the American People $31.55; Making of America: History of the United States (National Geographic) $23.25; Minn of the Mississippi (HCH); The Tree in the Trail (HCH); Paddle-to-the-Sea (HCH); Thomas Jefferson’s America CD (Jim Weiss) $12.99; Yo, Millard Fillmore $7.95;
Cut and Assemble the Mayflower $7.95; Made for Trade game $22.99; Arrow Over the Door; Between Earth and Sky: Native American Legends of Sacred Places $7.00
Geography ($71.00)
World Geography and You hardcover text $38.30; WGY teacher’s guide $13.28; Earthsearch: A Kids’ Geography Museum in a Book $19.99; Tom Brown’s Nature and Survival for Children
Foreign Language ($445.00)
Lively Latin Big Book 1; Rosetta Stone Homeschool Edition Spanish 1,2,3 $445.00
Form drawing (taught in two blocks) ($30.00)
Creative Form /drawing Workbook 1 $30.00
PE ($18.00; $250.00)
Homeschool gym class 2 sessions @ $60 per session =$120; Homeschool gymnastics 20 weeks @ $6.50 per week = $130; Physical Education for Homeschoolers vol 1 $12.50; Beyond the Gym grade 4 $4.95; Yakima Youth Soccer Dues $65.00; Cones; Double jump rope; Whiffle ball set
Music ($960.00)
Guitar lessons 12 months @ $80 per month = $960
Art
Artistic Pursuits Modern Art; Watercolor (weekly); modeling beeswax; plastalina
General ($32.00)
A Journey Through Waldorf Homeschooling grade 4 $32.00; http://www.internet4classrooms.com/
Total $1519 curriculum; $1210 lessons
I'm still over budget, and once I add in the things I haven't priced out yet- shipping costs, and the general supplies that need buying,what I'll get for Miles-I'll have to whittle it down quite a bit, I expect.

3 comments:

Miss Serenity said...

Oh! I love reading about your plans! I've been thinking along the same lines but mine are not as specific. Maybe I'll post about it. :)

Miss Serenity said...

Oops, I'm commenting as my daughter. Too lazy to sign her out and sign me in. But, I am guessing you would have realized that she would be snoring quickly if reading about someone's curriculum plans? :)

Jennifer

mama-aya said...

Ha! I'd love to see what you're planning- I love the details, you know, but I'm too shy to just barge into your house and demand to see all of your curriculum materials. So post it!